Regionfestivaler

Vägen till Novemberfestivalen går genom en regional uttagning! Från Luleå i norr till Malmö i söder – Sveriges nitton filmregioner anordnar var sin störtskön uttagning till Novemberfestivalen. Här följer kontaktuppgifter till de regionala uttagningarna och uppgifter om när och var festivalerna hålls. Uttagningarnas deadlines kan flyttas från år till år. Du är alltid välkommen att kontakta din lokala uttagning om du har frågor.

OBSERVERA att det inte är tillåtet att anmäla sin film till mer än en (1) regional uttagning till Novemberfestivalen! Mer info om detta under TÄVLINGEN – REGLER.

Listan nedan uppdaterades senast: 2022-05-11


Blekinge, Kalmar & Kronobergs län
TellUs
Christina Schöning
Filmregion sydost
Vilhelm Mobergs gata 2
352 29 Växjö
Tel: 0733-47 72 15
christina@filmregionsydost.se
www.filmregionsydost.se/tellus
Deadline filmanmälan 2022: 10 augusti
Festival 2022: 17 september på Centrumbion Ronneby (preliminärt)


Dalarnas län
Dalarnas Filmfestival
Tobias Ingels
Film i Dalarna
Falugatan 2, 791 71 Falun
Mobil: 070-240 3991
tobias.ingels@filmidalarna.se   
www.filmidalarna.se
Deadline filmanmälan 2022: 8 september
Festival 2022: 22 september, Mediehuset i Falun


Gotlands län
Gotlands Kortfilmsfestival QUICKPIX
Monalisa Sundbom
Film på Gotland
Kustparksvägen 7, 624 70 Fårösund
Mobil: 070-447 70 03
monalisa.sundbom@gotland.se
www.filmgotland.se
Deadline filmanmälan 2021: 12 september
Festival 2021: 26 september på Biostaden Borgen, Visby


Gävleborgs län
Exit Filmfestival
Henrik Harrysson 
Kultur Gävleborg 
801 88 Gävle
Mobil: 0722-00 01 04
henrik.harrysson@regiongavleborg.se
www.exitfilmfestival.se
Deadline filmanmälan 2021: 31 augusti
Festival 2021: 12 september


Hallands län
PLAY Filmfestival
Annika Westerhult
Kultur i Halland – Film
Kultur i Halland, Box 517
301 80 Halmstad
Mobil: 0733-060036
annika.westerhult@regionhalland.se
https://www.regionhalland.se/kultur/kulturomraden/film/filmtavlingar-och-festivaler/
Deadline filmanmälan 2022: 24 augusti
Festival 2022: 18 september, Figarosalen på Halmstad teater


Jämtlands län
Edit
Eva Aspling
Filmpool Region Jämtland/Härjedalen
Region JH/Kultur
831 83 Östersund
Tel: 063-14 67 25
Mobil: 070-301 05 93
eva.aspling@regionjh.se
https://filmpooljamtland.se
Deadline filmanmälan 2022: 31 augusti
Festival 2022: 9 september på Folkets Bio Regina


Jönköpings län
PING kortfilmstävling
Charlotta Miller
Kulturutveckling, Region Jönköpings län
Kulturens Hus, Länssjukhuset Ryhov, N3
551 85 Jönköping
Mobil: 0737-071494
charlotta.miller@rjl.se
https://www.jonkoping.se/ping
Deadline filmanmälan 2021: TBA
Festival 2021: 11-12 september på Biograf Fokus i Jönköping


Norrbottens län
Ung Film i Norr
Dennis Krogh-Vennemo
Filmpool Nord
Västra Varvsgatan 3, 972 36 Luleå
Mobil: 072-2005600
dennis@fpn.se
www.filmpoolnord.se
Deadline filmanmälan 2022: 3 september
Festival 2022: TBA


Skåne län
Pixel Skånes Filmfestival
Anna Wagner
Film i Skåne
Elis Nilssons väg 12, 271 39 Ystad
Mobil: 0736-500 788
anna@filmiskane.se
filmiskane.se/sv/pixel
Deadline filmanmälan 2021: 25 feb 2021
Festival 2021: 23-24 april 2021, digitalt online 


Stockholms län
STOCKmotion
Åsa Widman Falewicz
Film Stockholm AB
Kulturförvaltningen – Box 382 04, 100 64 Stockholm
Mobil: 070-294 3480
asa.widman-falewicz@sll.se
stockmotion.se
Deadline filmanmälan 2021: 25 maj
Festival 2021: 15-16 okt online eller Filmhuset Stockholm


Sörmlands län
FRAME – Short Film Fest
Ida Thorén
Film i Sörmland
John Engelaus gata 3, 633 61 Eskilstuna
Mobil: 0790-65 22 15
ida.thoren@regionsormland.se
www.scenkonstsormland.se
Deadline filmanmälan 2022: 1 september
Festival 2022: 17 september


Uppsala län
Focus
Andreas Gejke
Region Uppsala – Kulturenheten
Storgatan 27, Kultur & Bildning
751 85 Uppsala
Tel: 070 -683 92 12
andreas.gejke@regionuppsala.se
www.regionuppsala.se/focus
Deadline filmanmälan 2022: 15 maj
Festival 2022: 24 maj på Slottsbiografen i Uppsala


Region Värmland
Filmörnen
Robert P. Olsson
Region Värmland, Kulturavdelningen, 651 82 Karlstad
Mobil: 072-731 17 12
robert.olsson@regionvarmland.se
www.filmornen.se
Deadline filmanmälan 2022: 28 augusti
Festival 2022: 30 september- 1 oktober på Arenan i Karlstad


Västerbottens län
VAFF filmfestival
Johan Lundkvist
Film i Västerbotten
Magasinsg. 17B, 903 27 Umeå
Mobil: 070-241 34 37
johan@filmivasterbotten.com
http://filmivasterbotten.com/vaff2022/
Deadline filmanmälan 2022: 19 maj
Festival 2022: 28 maj i Skellefteå


Västernorrlands län
STORY Filmfestival
Erika Moll
Film i Västernorrland
Norra Järnvägsgatan 10, 852 31 Sundsvall
Tel: 060-658 54 57
Mobil: 070-300 97 62
erika.moll@filmvasternorrland.se
https://filmvasternorrland.se/sv/se-film/story-filmfestival/
Deadline filmanmälan 2022: 31 augusti
Festival 2022: 1 oktober på Bio Drakstaden


Västmanlands län
Guldmisteln
Daniel Östborg
Film Västmanland
Karlsgatan 2, 722 14 Västerås
Mob: 072- 145 16 01
daniel.ostborg@regionvastmanland.se
bit.ly/guldmisteln2022
Deadline filmanmälan 2022: 13 maj
Festival 2022: 21 maj på Biograf Saga i Hallstahammar


Västra Götalands län
Frame
Maja Kekonius
Förvaltningen för kulturutveckling
Bergslagsgatan 2, 405 44 Göteborg
Mob: 070-743 55 46
maja.kekonius@vgregion.se
www.filmcloud.se/frame
Deadline filmanmälan 2022: 30 april
Festival 2022: 15-17 september, Bio Roy i Göteborg


Örebro län
Örebro Short Film Fest
Jerry Eriksson
Film i Örebro Län
Region Örebro Län
Box 1613, 701 16 Örebro
Mobil: 0705-28 38 00
jerry.eriksson@regionorebrolan.se
https://www.regionorebrolan.se/shortfilmfest
Deadline filmanmälan 2022: 12 augusti
Festival 2022: 10 september på Bio Roxy


Östergötlands län
Guldsvanen
Sebastian Sas
Film i Öst
Drottninggatan 26, 602 24 Norrköping
Tel: 073-68 76 879
sebastian.sas@regionostergotland.se
filmiost.se/guldsvanen/
Deadline filmanmälan 2022: 29 augusti
Festival 2022: 17 september på Cnema i Norrköping

Thomas AnderssonRegionfestivaler