Regionfestivaler

Vägen till Novemberfestivalen går genom en regional uttagning! Från Luleå i norr till Malmö i söder – Sveriges nitton filmregioner anordnar var sin störtskön uttagning till Novemberfestivalen. Här följer kontaktuppgifter till de regionala uttagningarna och uppgifter om när och var festivalerna hålls. Uttagningarnas deadlines kan flyttas från år till år. Du är alltid välkommen att kontakta din lokala uttagning om du har frågor.

OBSERVERA att det inte är tillåtet att anmäla sin film till mer än en (1) regional uttagning till Novemberfestivalen! Mer info om detta under TÄVLINGEN – REGLER.

Listan nedan uppdaterades senast: 2021-04-13


Blekinge, Kalmar & Kronobergs län
TellUs
Christina Schöning
Filmregion sydost
Vilhelm Mobergs gata 2
352 29 Växjö
Tel: 0733-47 72 15
christina@filmregionsydost.se
www.filmregionsydost.se/tellus
Deadline filmanmälan 2021: 20 augusti
Festival 2021: 18 september online


Dalarnas län
Dalarnas Filmfestival
Tobias Ingels
Region Dalarna, Film i Dalarna
Övermo, Morvägen 19, 793 35 Leksand
Mobil: 070-240 3991
tobias.ingels@filmidalarna.se   
www.filmidalarna.se
Deadline filmanmälan 2021: 8 september
Festival 2021: 23 september, digital från Mediehuset i Falun


Gotlands län
Gotlands Kortfilmsfestival QUICKPIX
Monalisa Sundbom
Film på Gotland
Kustparksvägen 7, 624 70 Fårösund
Mobil: 070-447 70 03
monalisa.sundbom@gotland.se
www.filmgotland.se
Deadline filmanmälan 2021: 5 september
Festival 2021: 19 september på Biostaden Borgen, Visby


Gävleborgs län
Exit Filmfestival
Henrik Harrysson 
Kultur Gävleborg 
801 88 Gävle
Mobil: 0722-00 01 04
henrik.harrysson@regiongavleborg.se
www.exitfilmfestival.se
Deadline filmanmälan 2021: 31 augusti
Festival 2021: 12 september


Hallands län
PLAY Filmfestival
Annika Westerhult
Kultur i Halland – Film
Kultur i Halland, Box 517
301 80 Halmstad
Mobil: 0733-060036
annika.westerhult@regionhalland.se
https://www.regionhalland.se/kulturarrangemang/hallandsfilmfestival2020/
Deadline filmanmälan 2021: 24 augusti
Festival 2021: 12 september, Figarosalen på Halmstad teater


Jämtlands län
Edit
Eva Aspling
Filmpool Region Jämtland Härjedalen
Filmpool/Kulturen, Region Jämtland Härjedalen
831 83 Östersund
Mobil: 070-301 05 93
eva.aspling@regionjh.se
https://filmpooljamtland.se
Deadline filmanmälan 2021: 3 september
Festival 2021: 10 september på Folkets Bio Regina


Jönköpings län
Kort & Gott kortfilmstävling
Helena Sandberg
Region Jönköpings län
Kultur- och fritidsförvaltningen, Jönköpings kommun, Box 393
551 11 Jönköping
Tel: 036-10 66 02
Mobil: 072 – 507 02 72
helena.sandberg1@jonkoping.se
https://www.jonkoping.se/kort&gott
Deadline filmanmälan 2021:
Festival 2021:


Norrbottens län
Ung Film i Norr
Dennis Krogh-Vennemo
Filmpool Nord
Västra Varvsgatan 3, 972 36 Luleå
Mobil: 072-2005600
dennis@fpn.se
www.filmpoolnord.se
Deadline filmanmälan 2021: 3 september
Festival 2021: TBA


Skåne län
Pixel Skånes Filmfestival
Anna Wagner
Film i Skåne
Elis Nilssons väg 12, 271 39 Ystad
Mobil: 0736-500 788
anna@filmiskane.se
filmiskane.se/sv/pixel
Deadline filmanmälan 2021: 25 feb 2021
Festival 2021: 23-24 april 2021, digitalt online


Stockholms län
STOCKmotion
Åsa Widman Falewicz
Film Stockholm / Filmbasen
Kulturförvaltningen – Box 382 04, 100 64 Stockholm
Mobil: 070-294 3480
asa.widman-falewicz@sll.se
stockmotion.se
Deadline filmanmälan 2021: TBA
Festival 2021: 15-16 okt 


Sörmlands län
FRAME
Ida Thorén
Film i Sörmland, Scenkonst Sörmland
John Engelaus gata 3, 633 42 Eskilstuna
Mobil: 0790-65 22 15
ida.thoren@regionsormland.se
www.scenkonstsormland.se
Deadline filmanmälan 2021: 12 september
Festival 2021: 25 september


Region Uppsala
Focus Filmfestival
Anna Hazard
Region Uppsala – Kulturenheten
Storgatan 27
751 85 Uppsala
Tel: 018-611 62 77
Mobil:
070-611 09 39
anna.hazard@regionuppsala.se
www.regionuppsala.se/focus
Deadline filmanmälan 2021:
Festival 2021:


Region Värmland
Filmörnen
Robert P. Olsson
Lagergrensgata 2, 652 14 Karlstad
Mobil: 072-731 17 12
robert.olsson@regionvarmland.se
www.filmornen.se
Deadline filmanmälan 2021: TBA
Festival 2021: TBA


Västerbottens län
VAFF filmfestival
Johan Lundkvist
Film i Västerbotten
Magasinsg. 17B, 903 27 Umeå
Mobil: 070-241 34 37
johan@filmivasterbotten.com
filmivasterbotten.com/vaff2020
Deadline filmanmälan 2021: TBA
Festival 2021: TBA


Västernorrlands län
Story Filmfestival
Erika Moll
Film i Västernorrland
Norra Järnvägsgatan 10, 852 31 Sundsvall
Tel: 060-658 54 57
Mobil: 070-300 97 62
erika.moll@filmvasternorrland.se
www.filmvasternorrland.se/evenemang/story
Deadline filmanmälan 2021:
Festival 2021:


Västmanlands län
Guldmisteln
Daniel Östborg
Kulturutveckling, Region Västmanland
Karlsgatan 2, 722 14 Västerås
Mob: 072- 145 16 01
daniel.ostborg@regionvastmanland.se
regionvastmanland.se/utveckling/utvecklingsomraden/kultur-och-folkbildning/film/filmfestivaler/
Deadline filmanmälan 2021:
Festival 2021:


Västra Götalands län
Frame
Anna-Karin Johansson
Förvaltningen för kulturutveckling
Regionens Hus,Södra Sjöfarten 11, 411 04Göteborg
Mob: 070-743 55 46
anna-karin.t.johansson@vgregion.se
www.frame.nu
Deadline filmanmälan 2021: 30 april
Festival 2021: 15-18 september i Göteborg (lokal ej klar)


Örebro län
Örebro Short Film Fest
Jerry Eriksson
Film i Örebro Län
Region Örebro Län
Box 1613, 701 16 Örebro
Mobil: 0705-28 38 00
jerry.eriksson@regionorebrolan.se
https://www.regionorebrolan.se/shortfilmfest
Deadline filmanmälan 2021:
Festival 2021:


Östergötlands län
Guldsvanen
Sebastian Sas
Film i Öst
Drottninggatan 26, 602 24 Norrköping
Tel: 073-68 76 879
sebastian.sas@regionostergotland.se
filmiost.se/guldsvanen/
Deadline filmanmälan 2021: 29 augusti
Festival 2021: 18 september på Cnema i Norrköping

Thomas AnderssonRegionfestivaler