Regionfestivaler

Vägen till Novemberfestivalen går genom en regional uttagning! Från Luleå i norr till Malmö i söder – Sveriges nitton filmregioner anordnar var sin störtskön uttagning till Novemberfestivalen. Här följer kontaktuppgifter till de regionala uttagningarna och uppgifter om när och var festivalerna hålls. Uttagningarnas deadlines kan flyttas från år till år. Du är alltid välkommen att kontakta din lokala uttagning om du har frågor.

OBSERVERA att det inte är tillåtet att anmäla sin film till mer än en (1) regional uttagning till Novemberfestivalen! Mer info om detta under TÄVLINGEN – REGLER.

Listan nedan uppdaterades senast: 2017-02-15


Blekinge, Kalmar & Kronobergs län
TellUs Filmfestival
Martin Eneborg
Reaktor Sydost & Kulturutveckling Film i Region Jönköpings län
Vilhelm Mobergs gata 2
352 34 Växjö
Tel: 0733-47 79 16
martin@reaktorsydost.se
www.reaktorsydost.se/tellus
Deadline filmanmälan 2017:
Festival 2017:


Dalarnas län
Dalarnas Filmfestival
Tobias Ingels
Film i Dalarna
Kaserngården 13, 791 40 Falun
Tel: 070-240 39 91
tobias.ingels@filmidalarna.se   
www.filmidalarna.se
Deadline filmanmälan 2017: 8 september
Festival 2017: 20 september på Högskolan i Falun


Gotlands län
Quick Pix
Sandra Fröberg
Film på Gotland
Kustparksvägen 7, 624 70 Fårösund
Mobil: 0733-026669
sandra@filmpagotland.se
www.filmpagotland.se
Deadline filmanmälan 2017:
Festival 2017:


Gävleborgs län
Exit Filmfestival
Henrik Harrysson 
Region Gävleborg Kulturutveckling
801 88 Gävle
Mobil: 072-200 01 04
henrik.harrysson@regiongavleborg.se
www.exitfilmfestival.se
Deadline filmanmälan 2017: 31 augusti
Festival 2017: 16 september


Hallands län
PLAY
Anna Eriksson
Kultur i Halland
Box 517, 301 80 Halmstad
Mobil: 070-871 36 93
anna.k.eriksson@regionhalland.se
www.halmstad.se/nolltrefem
Deadline filmanmälan 2017: 1 september
Festival 2017: 17 september, Figarosalen Halmstad


Jämtlands län
Edit
Gisela Ritzén
Filmpool, Region Jämtland Härjedalen Kultur
Box 377
831 25 Östersund
Mobil: 070-600 35 42
gisela.ritzen@regionjh.se
https://filmpooljamtland.se
Deadline filmanmälan 2017: 31 augusti
Festival 2017: 15 september på Bio Regina, östersund


Jönköpings län
Tellus
Anna Rydell
Film i Jönköpings län
Film Kultur och utveckling/Länssjukhuset Ryhov, N3, 551 85 Jönköping
Tel: 036-32 84 80
Mobil: 0722-21 29 00
anna.rydell@rjl.se
www.reaktorsydost.se
Deadline filmanmälan 2017:  
Festival 2017: 


Norrbottens län
Ung Film i Norr
Dennis Krogh-Vennemo
Filmpool Nord
Stationsgatan 36, 972 32 Luleå
Mobil: 072-2005600
lars-eric@fpn.se
www.filmpoolnord.se
Deadline filmanmälan 2017: 
Festival 2017: 


Skåne län
Pixel Skånes Filmfestival
Jeanette Schjerva
Film i Skåne AB
Elis Nilssons väg 5, 271 39 Ystad
Mobil: 0737-071003
jeanette@filmiskane.se
www.filmiskane.se/pixel
Deadline filmanmälan 2017: 24 februari
Festival 2017: 22 april, Ystad Studios, Ystad


Stockholms län
STOCKmotion
Rafael Franco
Film Stockholm / Filmbasen
Box 382 04, 100 64 Stockholm
Mobil: 070-484 22 80
rafael@filmbasen.se
stockmotion.se
Deadline filmanmälan 2017: 25 maj
Festival 2017: 13-14 oktober i Filmhuset, Stockholm


Sörmlands län
FRAME
Per Hillblom
Film i Sörmland
John Engellaus gata 3, 633 42 Eskilstuna
Tel: 016-10 55 16
Mobil: 070-555 48 91
per.hillblom@dll.se
www.filmisormland.se
Deadline filmanmälan 2017:  1 maj
Festival 2017: 20 maj på Biostaden i Nyköping


Region Uppsala
FOCUS
Louise Bown
Kulturenheten-Film, Region Uppsala
Kultur & Bildning
751 85 Uppsala
Mobil: 070-598 62 85
louise.bown@regionuppsala.se
www.regionuppsala.se/film
Deadline filmanmälan 2017: 10 maj
Festival 2017: 22 maj på Slottsbiografen i Uppsala


Region Värmland
Filmörnen
Robert P. Olsson
Box 1022, 651 15 Karlstad
Tel: 054-7011088
Mobil: 072-731 17 12
robert.olsson@regionvarmland.se
www.filmornen.se
Deadline filmanmälan 2017: 25 augusti
Festival 2017: 16 september på Arenan, Karlstad


Västerbottens län
VAFF filmfestival
Johan Lundkvist
Film i Västerbotten
Magasinsg. 17B, 903 27 Umeå
Mobil: 070-241 34 37
johan@filmivasterbotten.com
www.filmivasterbotten.com/vaff
Deadline filmanmälan 2017: 18 maj
Festival 2017: 27 maj på Folkets bio, Umeå


Västernorrlands län
Story
Kristoffer Berglund
Film i Västernorrland
Norra järnvägsgatan 8, 852 31 Sundsvall
Tel: 060-658 54 58
Mobil: 070-300 83 10
kristoffer.berglund@filmvasternorrland.se
www.filmvasternorrland.se/eveneman/story
Deadline filmanmälan 2017: 1 september
Festival 2017: 16 september


Västmanlands län
Guldmisteln
Marie Lagerkvist
Kulturutveckling Region Västmanland
Karlsgatan 2, 722 14 Västerås
Tel: 021-48 18 79
Mob: 0721-41 61 98
marie.lagerkvist@regionvastmanland.se
www.elektrabio.se www.biominbio.se
Deadline filmanmälan 2017: 27 april
Festival 2017: 13 maj på Elektra Bio i Västerås


Västra Götalands län
Frame
Anna-Karin Johansson
Kultur i Väst
Rosenlundsgatan 4, 411 20 Göteborg
Mob: 0707-43 55 46
anna-karin.johansson@kulturivast.se
www.frame.nu
Deadline filmanmälan 2017: 13 mars
Festival 2017: 6 maj på Bio Roy i Göteborg


Örebro län
Josef
Jerry Eriksson
Film i Örebro Län
Region Örebro Län
Box 1613, 701 16 Örebro
Mobil: 0705-28 38 00
jerry.eriksson@regionorebrolan.se
www.regionorebrolan.se/josef
Deadline filmanmälan 2017: 11 augusti
Festival 2017: 26 augusti på Bio Roxy i Örebro


Östergötlands län
Guldsvanen
Sebastian Sas
Film i Öst
Kungsgatan 56, 602 33 Norrköping
Tel: 073-68 76 879
sebastian.sas@filmiost.se
www.filmiost.se
Deadline filmanmälan 2017: 
Festival 2017: 

Thomas AnderssonRegionfestivaler