Regionfestivaler

Vägen till Novemberfestivalen går genom en regional uttagning! Från Luleå i norr till Malmö i söder – Sveriges nitton filmregioner anordnar var sin störtskön uttagning till Novemberfestivalen. Här följer kontaktuppgifter till de regionala uttagningarna och uppgifter om när och var festivalerna hålls. Uttagningarnas deadlines kan flyttas från år till år. Du är alltid välkommen att kontakta din lokala uttagning om du har frågor.

OBSERVERA att det inte är tillåtet att anmäla sin film till mer än en (1) regional uttagning till Novemberfestivalen! Mer info om detta under TÄVLINGEN – REGLER.

Listan nedan uppdaterades senast: 2018-05-22


Blekinge, Kalmar & Kronobergs län
TellUs Filmfestival
Martin Eneborg
Filmregion sydost
Vilhelm Mobergs gata 2
352 34 Växjö
Tel: 0733-47 79 16
martin@filmregionsydost.se
www.filmregionsydost.se/tellus
Deadline filmanmälan 2018: 8 augusti
Festival 2018: 25 augusti på Carl International Film Festival, Karlskrona


Dalarnas län
Dalarnas Filmfestival
Tobias Ingels
Film i Dalarna
Falugatan 2, 791 71 Falun
tobias.ingels@filmidalarna.se   
www.filmidalarna.se
Deadline filmanmälan 2018: 20 september
Festival 2018: 4 oktober på Media huset i Falun


Gotlands län
Quick Pix
Ylva Liljeholm
Film på Gotland
Kustparksvägen 7, 621 74 Visby
Mobil: 0704-477 003
ylva@filmpagotland.se
www.filmpagotland.se
Deadline filmanmälan 2018: 10 september
Festival 2018: 16 september på Bio Borgen i Visby


Gävleborgs län
Exit Filmfestival
Henrik Harrysson 
Kulturutveckling Region Gävleborg 
801 88 Gävle
Mobil: 072-200 01 04
henrik.harrysson@regiongavleborg.se
www.exitfilmfestival.se
Deadline filmanmälan 2018: TBA
Festival 2018: September


Hallands län
PLAY
Anna 
Kultur i Halland – Film
Box 517, 301 80 Halmstad
Mobil: 070-871 36 93
anna.k.eriksson@regionhalland.se
http://regionhalland.se/playkortfilmfestival 
Deadline filmanmälan 2018: 26 augusti
Festival 2018: 16 september  på Figarosalen och Nolltrefem i Halmstad


Jämtlands län
Edit
Eva Aspling
Filmpool inom Region Jämtland Härjedalen/Kulturen
831 25 Östersund
Mobil: 070-301 05 93
eva.aspling@regionjh.se
https://filmpooljamtland.se
Deadline filmanmälan 2018: 5 september
Festival 2018: 14 september på Folkets Bio Regina i Östersund


Jönköpings län
John Bauer festivalen
Anna Rydell
Film i Jönköpings län
Kultur och utveckling, Kulturens Hus, N3, Länssjukhuset Ryhov, 551 85 Jönköping
Tel: 010-242 84 80
Mobil: 0722-21 29 00
anna.rydell@rjl.se
www.rjl.se/film
Deadline filmanmälan 2018: 
Festival 2018: 20 oktober på Teaterbion i Jönköping


Norrbottens län
Ung Film i Norr
Dennis Krogh-Vennemo
Filmpool Nord
Vä. Varvsgatan 3, 972 36 Luleå
Mobil: 072-2005600
dennis@fpn.se
www.filmpoolnord.se
Deadline filmanmälan 2018:
Festival 2018:


Skåne län
Pixel Skånes Filmfestival
Suzanne Viktorsson
Film i Skåne AB
Elis Nilssons väg 12, 271 39 Ystad
Mobil: 0737-071003
suzanne@filmiskane.se
www.filmiskane.se/pixel
Deadline filmanmälan 2018:
Festival 2018: 21 april på Biograf Panora i Malmö


Stockholms län
STOCKmotion
Rafael Franco
Film Stockholm / Filmbasen
Kulturförvaltningen – Box 382 04, 100 64 Stockholm
Mobil: 070-48 42 280
rafael.souza@sll.se
stockmotion.se
Deadline filmanmälan 2018: 25 sept
Festival 2018: 12-13 oktober i Stockholm


Sörmlands län
FRAME
Gunnel Nelzén
Film i Sörmland
John Engelaus gata 3, 633 42 Eskilstuna
Tel: 016-10 55 75
Mobil: 070-693 60 37
gunnel.nelzen@dll.se
www.filmisormland.se
Deadline filmanmälan 2018: 2 maj
Festival 2018: 19 maj på Biostaden, Nyköping


Region Uppsala
FOCUS
Louise Bown
Kulturenheten-Film, Region Uppsala
Kultur & Bildning
751 85 Uppsala
Mobil: 070-598 62 85
louise.bown@regionuppsala.se
www.regionuppsala.se/film
Deadline filmanmälan 2018: 8 maj
Festival 2018: 22 maj på Slottsbiografen i Uppsala


Region Värmland
Filmörnen
Dahyu Hashimi
Lagergrensgata 2, 650 05 Karlstad
Tel: 054-7011079
Mobil: 072-51 006 80
dahyu.hashimi@regionvarmland.se
www.filmornen.se
Deadline filmanmälan 2018: 26 augusti
Festival 2018: 15 september på Arenan i Karlstad


Västerbottens län
VAFF filmfestival
Johan Lundkvist
Film i Västerbotten
Magasinsg. 17B, 903 29 Umeå
Mobil: 070-241 34 37
johan@filmivasterbotten.com
www.filmivasterbotten.com/vaff
Deadline filmanmälan 2018: 2 maj
Festival 2018: 10-11 maj i Skellefteå


Västernorrlands län
Story Filmfestival
Erika Moll
Film i Västernorrland
Norra järnvägsgatan 8, 852 31 Sundsvall
Tel: 060-658 54 57
Mobil: 070-300 97 62
erika.moll@filmvasternorrland.se
www.filmvasternorrland.se/evenemang/story
Deadline filmanmälan 2018: 19 augusti
Festival 2018: 15 september på Konsertteatern i Sundsvall


Västmanlands län
Guldmisteln
Emelie Wallgren
Region Västmanland, Kulturutveckling/Film
Karlsgatan 2, 722 14 Västerås
Tel: 021-17 58 44
Mob: 072- 145 16 01
emelie.wallgren@regionvastmanland.se
Deadline filmanmälan 2018: 11 maj
Festival 2018: 19 maj på Elektra Bio i Västerås


Västra Götalands län
Frame
Anna-Karin Johansson
Kultur i Väst
Regionens Hus, 411 44 Göteborg
Tel: 031-333 51 00
Mob: 0707-43 55 46
anna-karin.t.johansson@kulturivast.se
www.frame.nu
Deadline filmanmälan 2018: 28 februari
Festival 2018: 20-21 april på Bio Roy i Göteborg


Örebro län
Josef
Jerry Eriksson
Film i Örebro Län
Region Örebro Län
Box 1613, 701 16 Örebro
Mobil: 0705-28 38 00
jerry.eriksson@regionorebrolan.se
www.regionorebrolan.se/josef
Deadline filmanmälan 2018: 10 augusti
Festival 2018: 3 september på Bio Roxy, Örebro


Östergötlands län
Guldsvanen
Wendela Pålsson
Film i Öst
Kungsgatan 56, 602 33 Norrköping
Tel: 073-68 76 879
guldsvanen@flimmer.nu
www.filmiost.se
Deadline filmanmälan 2018:
Festival 2018:

Thomas AnderssonRegionfestivaler