Regionfestivaler

Vägen till Novemberfestivalen går genom en regional uttagning! Från Luleå i norr till Malmö i söder – Sveriges nitton filmregioner anordnar var sin störtskön uttagning till Novemberfestivalen. Här följer kontaktuppgifter till de regionala uttagningarna och uppgifter om när och var festivalerna hålls. Uttagningarnas deadlines kan flyttas från år till år. Du är alltid välkommen att kontakta din lokala uttagning om du har frågor.

OBSERVERA att det inte är tillåtet att anmäla sin film till mer än en (1) regional uttagning till Novemberfestivalen! Mer info om detta under TÄVLINGEN – REGLER.

Listan nedan uppdaterades senast: 2020-09-01


Blekinge, Kalmar & Kronobergs län
TellUs
Christina Schöning
Filmregion sydost
Vilhelm Mobergs gata 2
352 29 Växjö
Tel: 0733-47 72 15
christina@filmregionsydost.se
www.filmregionsydost.se/tellus
Deadline filmanmälan 2020: 20 augusti
Festival 2020: 19 september på Palladium, Växjö


Dalarnas län
Dalarnas Filmfestival
Tobias Ingels
Film i Dalarna
Falugatan 2, 791 71 Falun
Mobil: 0702-403 991
tobias.ingels@filmidalarna.se   
www.filmidalarna.se
Deadline filmanmälan 2020: 10 september
Festival 2020: 24 september på Media huset, Högskolan Dalarna, Falun


Gotlands län
Quick Pix
Sandra Fröberg
Film på Gotland
Kustateljén, Kustparksvägen 7, 624 70 Fårösund
Mobil: 0707-887827
sandra.froberg@gotland.se
https://filmgotland.se/upplev-film/arrangemang/quickpix/
Deadline filmanmälan 2020: 6 september
Festival 2020: 13 september, Digital Festival


Gävleborgs län
Exit Filmfestival
Henrik Harrysson 
Kultur Region Gävleborg 
801 88 Gävle
Mobil: 0722-00 01 04
henrik.harrysson@regiongavleborg.se
www.exitfilmfestival.se
Deadline filmanmälan 2020:
Festival 2020: 13 september på Glasklockorna i Gävle


Hallands län
PLAY Filmfestival
Annika Westerhult
Kultur i Halland – Film
Kultur i Halland, Box 517
301 80 Halmstad
Mobil: 0733-060036
annika.westerhult@regionhalland.se
https://www.regionhalland.se/kulturarrangemang/hallandsfilmfestival2020/
Deadline filmanmälan 2020: 24 augusti
Festival 2020: 20 september i Figarosalen i Halmstad


Jämtlands län
Edit
Eva Aspling
Filmpool Region Jämtland Härjedalen
Filmpool/Kulturen, Region Jämtland Härjedalen
831 83 Östersund
Mobil: 070-301 05 93
eva.aspling@regionjh.se
https://filmpooljamtland.se
Deadline filmanmälan 2020: 31 augusti
Festival 2020: 11 september på Folkets Bio Regina i Östersund


Jönköpings län
Kort & Gott kortfilmstävling
Helena Sandberg
Region Jönköpings län
Kultur- och fritidsförvaltningen, Jönköpings kommun, Box 393
551 11 Jönköping
Tel: 036-10 66 02
Mobil: 072 – 507 02 72
helena.sandberg1@jonkoping.se
https://www.jonkoping.se/kort&gott
Deadline filmanmälan 2020: 14 augusti
Festival 2020: 11 september


Norrbottens län
Ung Film i Norr
Dennis Krogh-Vennemo
Filmpool Nord
Vä. Varvsgatan 3, 972 36 Luleå
Mobil: 072-2005600
dennis@fpn.se
www.filmpoolnord.se
Deadline filmanmälan 2020: 3 september
Festival 2020: TBA


Skåne län
Pixel Skånes Filmfestival
Ludvik Hedlund
Film i Skåne
Elis Nilssons väg 12, 271 39 Ystad
Mobil: 0735-96 06 20
ludvig@filmiskane.se
www.filmiskane.se/pixel
Deadline filmanmälan 2020: 28 februari
Festival 2020: 24-25 april i Ystad


Stockholms län
STOCKmotion
Rafael Franco
Film Stockholm / Filmbasen
Kulturförvaltningen – Box 382 04, 100 64 Stockholm
Mobil: 070-48 42 280
rafael@filmbasen.se
stockmotion.se
Deadline filmanmälan 2020: 25 maj
Festival 2020: 16-17 oktober på Filmhuset i Stockholm


Sörmlands län
FRAME
Gunnel Nelzén
Film i Sörmland
John Engelaus gata 3, 633 42 Eskilstuna
Mobil: 070-693 60 37
gunnel.nelzen@regionsormland.se
www.filmisormland.se
Deadline filmanmälan 2020: 19 april 
Festival 2020: 16 maj på Biostaden i Nyköping


Region Uppsala
Focus Filmfestival
Anna Hazard
Region Uppsala – Kulturenheten
Storgatan 27
751 85 Uppsala
Tel: 018-611 62 77
Mobil:
070-611 09 39
anna.hazard@regionuppsala.se
www.regionuppsala.se/focus
Deadline filmanmälan 2020: 30 april
Festival 2020: 19 maj på Slottsbiografen i Uppsala


Region Värmland
Filmörnen
Robert P. Olsson
Lagergrensgata 2, Box 1022, 651 15 Karlstad
Mobil: 072-731 17 12
robert.olsson@regionvarmland.se
www.filmornen.se
Deadline filmanmälan 2020: 30 augusti
Festival 2020: 3 oktober på Arenan i Karlstad


Västerbottens län
VAFF filmfestival
Johan Lundkvist
Film i Västerbotten
Magasinsg. 17B, 903 27 Umeå
Mobil: 070-241 34 37
johan@filmivasterbotten.com
filmivasterbotten.com/vaff2020
Deadline filmanmälan 2020: 12 maj
Festival 2020: 22 maj på Biostaden Avenyn i Skellefteå


Västernorrlands län
Story Filmfestival
Erika Moll
Film i Västernorrland
Norra Järnvägsgatan 10, 852 31 Sundsvall
Tel: 060-658 54 57
Mobil: 070-300 97 62
erika.moll@filmvasternorrland.se
www.filmvasternorrland.se/evenemang/story
Deadline filmanmälan 2020: 9 augusti
Festival 2020: 19 augusti på Sveateatern i Sundsvall


Västmanlands län
Guldmisteln
Daniel Östborg
Kulturutveckling, Region Västmanland
Karlsgatan 2, 722 14 Västerås
Mob: 072- 145 16 01
daniel.ostborg@regionvastmanland.se
regionvastmanland.se/utveckling/utvecklingsomraden/kultur-och-folkbildning/film/filmfestivaler/
Deadline filmanmälan 2020: 1 september
Festival 2020: 19 september på Filmstaden i Västerås


Västra Götalands län
Frame
Pia-Marie Wehrling
Kultur i Väst
Regionens Hus, 405 44Göteborg
Mob: 0738-21 00 02
pia-marie.wehrling@vgregion.se
www.frame.nu
Deadline filmanmälan 2020: 31 januari
Festival 2020: 19 september, Frame online


Örebro län
Örebro Short Film Fest
Jerry Eriksson
Film i Örebro Län
Region Örebro Län
Box 1613, 701 16 Örebro
Mobil: 0705-28 38 00
jerry.eriksson@regionorebrolan.se
https://www.regionorebrolan.se/shortfilmfest
Deadline filmanmälan 2020: 10 augusti
Festival 2020: 4 september på Bio Roxy i Örebro


Östergötlands län
Guldsvanen
Sebastian Sas
Film i Öst
Drottninggatan 26, 602 24 Norrköping
Tel: 073-68 76 879
sebastian.sas@regionostergotland.se
filmiost.se/guldsvanen/
Deadline filmanmälan 2020:
Festival 2020: 19 september på Cnema, Norrköping

Thomas AnderssonRegionfestivaler