Arkiv – Vinnare

Arkiv
– Vinnare under åren med Novemberfestivalen

2016

Bästa Film – Tungvikt – Mikael Bundsen för filmen Mamma vet bäst

Andrapris – Tungvikt – Gottfrid och Philip Helander för filmen Military Men: Seize The Snow Mountain Castle

Tredjepris – Tungvikt – Agnes Parkrud för filmen Mamma pappa barn

 

Bästa Film Mellanvikt – David Andersson för filmen Convergence

Andrapris Mellanvikt – Viktor Ivarsson för filmen Unknown

Tredjepris Mellanvikt – Anna Strandberg för filmen Doll Factory

 

Kategoripriser

Bästa Manus – Begonia Randhav för filmen Stödgruppen
Bästa Klipp – Aidin Azizi Gargari, Viktor Ivarsson och Johan Germundsson för filmen Unknown

Bästa Ljud – Simon Johansson för filmen Moment 23

Bästa Originalmusik – Erik Natanael Gustafsson för filmen Efterklang

Bästa Foto – Elias Bergkvist för filmen Sickla

Bästa Manliga Skådespelare – Mikael Bundsen för rollen som pojkvännen i filmen Till din flickvän

Bästa Kvinnliga Skådespelare – Josefin Asplund för rollen som Felicia i filmen Stödgruppen

Utöver Novemberfestivalens priser delades följande specialpriser ut:

Göteborg Film Festival

Tre filmer utvalda för visning på 2017-års festival

DET HÄNDER ÄNTLIGEN NÅGOT av Henrik Dahlbring

THAT’S WHAT FRIENDS ARE FOR av Brynhildur Thorarinsdottir

HAN TITTADE MEST av Miranda Moeschlin

 

Svenska Filminstitutets Hederspris – BAKOM HERRENS PORT av Linnea Åkerman

 

Nordisk Ungdoms Film Festival, NUFF 

Två filmer utvalda för tävlan i 2017-års filmfestival

I DUSCHEN TÄNKER JAG PÅ DET SOM MEST av Robin Nicolina Gustafsson

WOLFIE’S TWO MAGIC WORDS av Mikael Ohlson

 

BUFF Filmfestival – TILL DIN FLICKVÄN av Jo Widerberg

 

Zentropa-priset – MAMMA VET BÄST av Mikael Bundsen

 

ABF, TriArt och Folkets Hus och Parker delade ut priset Pinwheel

1:a pris – MAMMA VET BÄST av Mikael Bundsen

2:a pris – STÖDGRUPPEN av Begonia Randhav

 

Novemberfestivalens Publikpris – Mamma vet bäst av Mikael Bundsen

Årets Novemberfestivalsjury bestod av följande personer:

Lisa Werlinder (skådespelare), Stina Gardell (producent) och Tobias Nordquist (regissör).

 

2015

Tungvikt Bästa film:
1:a pris: ”Ta ton eller fortsätt spela död” av Isabelle Kågström 
2:a pris:
”Punkt 9: val av andre vice talman” av Maximilien Van Aertryck
3:e pris: ”Abel” av Yana Martsynkevych

Mellanvikt Bästa film:  
1:a pris:
”Jag har gått från en kontinent till en annan kontinent” av Mubarak Shah Purdel 
2:a pris: 
”Vad vill du bli” av Jesper Palmqvist
3:e pris: ”Otis” av Yoshi Schalin

Bästa klipp: Julia Lindberg för filmen ”Judgmental” 
Bästa ljud : Gustav Skogens för filmen ”Gatans final” 
Bästa originalmusik: Markus Bertilsson för filmen ”Microbis” 
Bästa kvinnliga skådespelare: Agnes Lindström Blomgren som Marie i filmen ”Födelsedagspresenten”
Bästa manliga skådespelare: Douglas Enhager i rollen som ”Jimmy” i filmen ”Födelsedagspresenten” 
Publikpris: ”Radioamatören” av Lars Persson
Bästa manus: Jonas Dorsz Håkansson för filmen ”Konsult” 
Bästa foto: Dennis Törnqvist Berg för filmen ”Ego” 
Zentropa-priset: Isabelle Kågström för filmen ”Ta ton eller fortsätt spela död”  

Filmer valda för visning på GIFF
”Otis” av Yoshi Schalin
”Inblixt” av Björn Van Weiden  
”Able” av Yana Marsynkevych

Svenska Filminstitutets Hederspris
”Otis” av Yoshi Schalin

Filmer valda för visning på NUFF
”Otis” av Yoshi Schalin
”Ta ton eller fortsätt spela död”  av Isabelle Kågström

Vald för visning på BUFF
”Ta ton eller fortsätt spela död”  av Isabelle Kågström

Pinwheels Distributionspris
1:a pris: ”Gatans final” av Gustav Skogens 
2:a pris:
”Revolta” av Anna Adell

”Mitt bästa Novemberminne”
”Snälla Jens” av Sune Eskelinen och Niclas Lindahl

 

2014
Tungvikt Bästa film:
1:a pris: ”Embryo” av Emma Thorsander 
2:a pris:
”Pussy have the power” av Lovisa Sirén
3:e pris: ”Efter jakten” av Lars Persson

Mellanvikt Bästa film:
 
1:a pris:
”Gryning” av Emelie Övergaard
2:a pris: 
”Elefanten i rummet” av Daniel Niklasson, Victor Bonsér och Sanna Nordin
3:e pris: ”Se mig” av Miriam Pettersson 

Bästa klipp: Emelie Hahne och Klara Olsson för filmen ”Sov gott, min prinsessa” 
Bästa ljud : Kim Ekberg för filmen ”Kvarsebo” 
Bästa originalmusik: Laura Lindström Caudwell, The Wet Catch, Maja Christenson, Agnes Carpelan, Lovisa Sirén och Adriana Aburto Essén för filmen ”Pussy have the power” 
Bästa kvinnliga skådespelare: Caroline Kristersson som Cindy i filmen ”Cindy”
Bästa manliga skådespelare: Tom Ljungman i rollen som ”Axel” och David Arnesen i rollen som ”Love” i filmen ”Gryning” 
Publikpris: ”Ja må hon leva” av Johanna Andersson
Bästa manus: Jonatan Bökman för filmen ”Den fjärde dimensionen” 
Bästa foto: Stina Rolf för filmen ”Cindy” 
Zentropa-priset: Simon Flack för filmen ”Tid tillsammans”  

Filmer valda för visning på GIFF
”Gryning” av Emelie Övergaard
”10 sekunder” av Sara-Klara Hellström 
”Efter jakten” av Lars Persson

Svenska Filminstitutets Hederspris
”Att överge är att älska” av Oliver Pawlik

Filmer valda för visning på NUFF
”Gryning” av Emelie Övergaard
”6/1” av Sebastian Folcker

Vald för visning på BUFF
”10 sekunder” av Sara-Klara Hellström 

Juryns Hedersomnämnanden
”Den civile soldaten” av Elin Högberg
”Our Exchange year” av Matilda Wikingson
”Predictable sentences” av Gullis Demirel

2013
Tungvikt Bästa film:
1:a pris: ”Himalaya” av Lovisa Sirén, 26 år 
2:a pris: ”Congratulations” av Leonela Lilja, 26 år
3:e pris: ”Shahab” av Ayedin Ronaghi

Mellanvikt Bästa film:
 
1:a pris: ”Min självbiografi” av Lilly Tembe 19 år
2:a pris:  ”Lucid Dreams” av Charlotte Sköld 19 år
3:e pris: ”Ingen tid för oss” av Thim Riback 19 år 

Bästa klipp: Leonela Lilja för filmen ”Congratulations” 
Bästa ljud : Laura Lindström Caudwell för filmen ”Himalaya” 
Bästa originalmusik: Sakhalin för filmen ”Lucid Dreams” 
Bästa kvinnliga skådespelare: Isabelle Wardaeus som Ingrid i filmen
Bästa manliga skådespelare: Zacharias Lindberg i filmen ”Första strulet” 
Publikpris: ”Jag gillar Annika” av Lotta Viippola
Memfispris: ”Congratulations” av Leonela Lilja

2012
Tungvikt Bästa film:
1:a pris:
(delat pris mellan två filmer)
”Den starkare” av Olof Leth  & ”Ett utdrag från Dacke” av Ludvig Hedlund
2:a pris : ”Ur skogen” av Johan Danielsson
3:e pris Tungvikt: ”Stendungen” av Rasmus Ramö Streith

Mellanvikt Bästa film:
1:a pris: ”Withness No. 501” Marcus & Mattias Thernström Florin
2:a pris: ”Innan vi sluter våra ögon” av Johanna Andersson
3:e pris:  ”Under press” av Per Holtstrand, Niklas Ekholm och Alexander Wall

Bästa Foto: ”Agnes Stenlund” för filmen ”Ur skogen”
Bästa Manus:
”Marcus och Mattias Thernström Florin” för filmen ”Witness No 501”
Bästa Klipp:
”Crazy Pictures för filmen ”Witness No. 501”
Bästa ljud: ”Crazy Pictures” för filmen ”Witness No. 501”
Bästa originalmusik: ”Ylva Selling” för filmen ”Jakten på den rätte”
Bästa kvinnliga skådespelare: ”Isabel Juréhn” i filmen ”Inte blå” i rollen ”Lina”
Bästa manliga skådespelare: Andre´Edholm i filmen ” Isak” i rollen ”Isak”

2011
Tungvikt Bästa film: 
1:a pris:
”Vi ska plocka Pascal inatt” av Johanna Pyykkös
2:a pris: ”Banga inte” av Fanni Metelius från Göteborg
3:e pris:
”Lukas” Sune Eskelinen

Mellanvikt Bästa film:
1:a pris´:”Everyday thoughts” av Tage Hervéns
2:a pris
3:e pris
Bästa manus: Ninja Thyberg från Malmö, 27 år för filmen ”Mamma Pappa Barn”
Bästa klipp:
Johanna Pyykkö från Bredared/Göteborg, 27 år för filmen ”Vi ska plocka Pascal i natt”
Bästa ljud: Bästa originalmusik:
Bästa kvinnliga skådespelare: Linnea Cart-Lamy för rollen ”Mickan” i ”Banga inte”
Bästa manliga skådespelare: Mattias Malmros i filmen ”Lukas” av Sune Eskelinen

Publikpris: ”Vi ska plocka Pascal inatt” av Johanna Pyykkös”
Memfispris:
” Everyday thoughts” av Tage Hervéns

mer info kommer inom kort

2010
Tungvikt Bästa film:
1:a pris: ”Maskros” av Fanni Metelius
2:a pris: ”Misslynt” av My Eklund
3:e pris:
”Solens Fiende” av Victor Claeson

Mellanvikt Bästa film:
1:a pris: ”It happend one night” av Ludvig Hedlund
2:a pris:
”Fenispenis” av Emil Maselli
3:e pris:
”Simone” av Andreas Haglund

Lättvikt Bästa film:
1:a pris: ”Det öde landet” av Rasmus Lygner
2:a pris lättvikt:
”Contamination” av Anna Liss
3:e pris lättvikt: ”Om barndom” av Aron Skog

Bästa Manus: Emil Gustafsson Ryderup för filmen ”Det är inte dig det är fel på…”
Bästa foto: Rasmus Lygner för filmen ” Det öde landet”
Bästa klipp: Crazy Pictures för filmen ”Ta mig”
Bästa ljud: Tobias Larsson för filmen ”Dimitto”
Bästa orginalmusik: Ida Maselli och Emil Maselli för filmen ”Fenispenis”
Bästa kvinnliga skådespelare:
Lisa Linnertorp i filmen ”Pythagoras sats” som rollen ”Sara”
Bästa manliga skådespelare: Christoffer Nordenrot i filmen ”Ta mig” i rollen ”Kim”

Publikpris: ”Den ska heta Gangsterfilmen” av Joanna Karlberg och Joanna Nordahl
Memfispris:
”Miljön” av Crazy Pictures

2009
Tungvikt Bästa film:
1:a pris:
”Leisure Suite” av Johanna Paulsdotter Löfstedt
2:a pris: ”Trädfolket” av Philip Wachtmeister Da Silva
3:e pris:
”Nakenlekar” av Victor Danell och Christoffer Nordenrot

Mellanvikt Bästa film:
1:a pris: ”Balladen om Beatrice” av Jonatan Sköld och Jonatan Etzler
2:a pris:
”Jag har aldrig” av Maria Eriksson
3:e pris:
”Akta! Barn!” av Thomas Eriksson

Lättvikt Bästa film:
1:a pris: ”Plopp” av Jacob Danell
2:a pris:
”Teddys resa” av Sofie Hellström och Stella Jaskoviak
3:a pris: ”
The French Bastard” av Wilhelm Forsnäsgård

Bästa manus: Gustav Annerblom för ”Ljuset”, DK tungvikt Västra Götaland 
Bästa foto: Martin Gärdemalm för ”Draken”, DK mellanvikt Västerbotten 
Bästa klipp: Hannes Krantz för ”Du ritar fult”, DK mellanvikt Östergötland 
Bästa ljud: Mikael Klavius för ”Jag har aldrig”, DK mellanvikt Västra Götaland
Bästa originalmusik: Jonatan Etzler för ”Balladen om Beatrice”, DK mellanvikt Stockholm
Bästa kvinnliga skådespelare: Agnes Hargne Wallander i ”Tätt intill”, DK mellanvikt Skåne 
Bästa manliga skådespelare: Carl Sjögren (7 år) i ”Trädfolket”, UK tungvikt Skåne

Publikpris: ”Brödbit” av Adam Selgeryd, Johnny Isaksson och Viktor Rosvold, UK mellanvikt Gävleborg
Memfispris:
 ”Nakenlekar” av Victor Danell och Christoffer Nordenrot, UK tungvikt Östergötland 

 

2008
Tungvikt Bästa film:
1:a pris:
”Arton” Marcus Carlsson
2: pris: ”Drawn to you” Emil Gustafsson

Mellanvikt Bästa film:
1:a pris:
”Kroppens konturer” av Emma Thorsander

Lättvikt Bästa film:
1:a pris:
”Spökapan” av Adam Selgeryd och Robin Nordin

Memfis Filmpris: ”När bromsvajern släpper” av Alexandra Litén
Publikens Pris:
”Drakar och Bacardi” av Marcus Ljunggen och Max Tellving

Mer info kommer inom kort


2007
Tungvikt Bästa pris:
1:a pris: Vid första ögonkastet, av Kristofer Bernhardtz, Stockholm. 
2:a pris: Titta, en skoptofil, av Mika Wiborgh, Tommy Forsberg och Samuel Andersson, Sandviken.
3:e pris: Tidstjuven, av Johan Gävskog, Johan Dunell och Elias Kababa, Jönköping.

Mellanvikt Bästa film: 
1:a pris: Den sista resan, av Jonatan Järpehag, Storvreta.
2:a pris: Reverse, av Christian Sandström, Ljusdal. 
3:e pris: Finns det ett helvete kommer jag brinna där, av Parvin Yazdani, Göteborg.
3:e pris: Ett meningslöst sus, av Elisabet Ericson och My Eklund, Stockholm.

Lättvikt Bästa film:
1:a pris: Åtta jävla år, av Hellin Karlsson, Johannes Lindvall och Zeinab Khavari, Eksjö.
2:a pris: Buller, av Anna Öhrman, Anton Matsborg, Emmy Hahne Lundahl, Magnus Karlsson och Nicoll Lithvay, John-Peter Ganda-Mall och Simon Quick, Örebro.
3:e pris: Klassresan, av Ida Knutsson och Sanna Persson, Nossebro.

Bästa manus: Titta, en skoptofil. Mika Wiborgh, Tommy Forsberg och Samuel Andersson, Sandviken,
Bästa foto: Per Eriksson, Dalarna, för Under ytan finns havet.
Bästa klipp: Anna Öhrman, Anton Matsborg, Emmy Hahne Lundahl, Magnus Karlsson och Nicoll Lithvay, John-Peter Ganda-Mall och Simon Quick, Örebro, för Buller.
Bästa ljud: Adam Bruzelius, Laholm, för Shoot on location.
Bästa originalmusik: Elias Gammelgård, Dalarna, för Under ytan finns havet.
Bästa kvinnliga skådespelare: Frida Carlsen, Elin Bjelkås, Elin Carlsson och Tina Videll, Ödeshög, i filmen Miraklet.
Bästa manliga skådespelare: Nils Englund, Umeå, i filmen Klasskamrater.

2006
Tungvikt Bästa film:
1:a pris Vad tyst det blev, av David Sandberg, Jönköping.
2:a pris: Den fina men lite sorgliga fågelfilmen, av Henric Wallmark, Sundsvall.
3:e pris: Kommer snart, av Simon Gunnarsson, Göteborg.

Mellanvikt Bästa film:
1:a pris Kontroll, av Robin Andersson, Lindesberg.
2:a pris: Anna, av Anna Juhlin, Hägersten. 3:e pris: Johnny was a good boy, av Andy Peterson, Uppsala.

Lättvikt Bästa film:
1a pris: Disa, av Pia Söderlund och Tova Halling, Örebro.
2:a pris: Detektiverna, av Primus Hallin, Visby.
3:e pris: Viggo the movie, av Olav Aronsson, Jonas Axelsson, Linus Flodin och David Andersson, Kil

Bästa foto: Robin Rundkvist och Nils Larsson, Luleå, för filmen Allt mellan himlen och jorden.
Bästa manus: David Sandberg, Jönköping, för filmen Vad tyst det blev.
Bästa klipp: Maja Borg, Norrköping, för filmen To she in me.
Bästa ljud: David Sandberg, Jönköping, för filmen Vad tyst det blev.
Bästa originalmusik: Ninjaspark, Trollhättan, för filmen Folkhemshjältar.
Bästa kvinnliga skådespelare: Isabel Evers, Göteborg, i rollen som Mia i filmen Kommer snart.
Bästa manliga skådespelare: Robin Rundkvist, Göteborg, i rollen som William i filmen Kommer snart.
Bästa manliga skådespelare: Andy Peterson, Uppsala, i rollen som Johnny i filmen Johnny was a good boy.

Juryns hedersomnämnande:
1. ”Bo Ko” av Bo Pärletun Lundberg, Lund.
2. ”Barnatro” av Alexander Felsing, Sjömarken. Admir av Adi och Mak Omanovic, Upplands Väsby.

Memfispriset: Stunder av Manuel Concha, Malmö.

2005
Tungvikt Bästa Film:
1:a pris:
”Mannen som inte kom någonstanns” av Peter Larsson
2:a pris: Moderna mirakel” av Henrik Westberg
3:e pris:
”Le” av Henrik Jp Åkesson

Mellanvikt Bästa Film: 1:a pris: ”God Morgon” av Martin Jernberg
2:a pris:
”One minute” av Andreas Öhman
3:e pris: ”Ströjobb” av Christoffer Glans
 
Lättvikt Bästa Film:

1:a pris: ”Léspoir” av Mikael Bundsen
2:a pris: ”Kärleksgåvan” av Jens Andersen
3:e pris:
”Griffons story” av Erik Gotfredsen Johansson

Bästa Klipp: Robin Andersson och Martin Jernberg för ”God Mrogon”
Bästa Ljud:
David Sandberg för ”Brevet”
Bästa Foto: Mikael Bundsen för ”Léspoir”
Bästa orgianlmusik:
Martin Jernberg för ”God Morgon”
Bästa Manus: Johanna Olsson för ”Anna”
Bästa kvinnliga skådespelare:
Katarina Emanuelsson som Jennifer i ”Hard Joe”
Bästa manliga skådespelare: Marcus Carlsson som Gank i ”Zero”

Teresas Hederspris: ”The Little man” av Sebastian Herrey och Daniel Nilsson


2004

kommer inom kort

2003
kommer inom kort

2002
kommer inom kort

2001

1:a pris: ”En sista vals” av Teresa Fabik
2:a pris: ”Puss” av Daniel Kong
3:e pris:
”Morfars Big Bang” av Gunnar A Hellström

Junior Bästa Film:
1:a pris:
”Ovan molnen” av Charlotte Lindfors, Maria Fyhr och Torbjörn Garneryd
2:a pris:
” Den galande tuppen” av Johan Hjelm och David J Wallman
3:e pris: ”Ingen återvändo” av Safin Taki
 
Bästa Klipp: ”Puss” – Daniel Kong
Bästa Ljud:
”Bestia” – Jacob Bastviken
Bästa Foto: ”Bestia” – Jacob Bastviken
Bästa Manus:
”En sista vals” av Teresa Fabik
Bästa kvinnliga skådespelare: Lanna Ohlsson som Josefine i ”Måndag midnatt”
Bästa manliga skådespelare: Niklas Grusell och Martin Wallström i ”Ingen återvändo”

Juryns specialpris:
1. ”Bestia” av Jacob Bastviken
Juryns Hederspris:
1. ”Lucia 2000” ac Cecilia Nordlund
Josef Fares Specialpris:
”Puss” av Daniel Kong
Zoompriset:
1”Ingen Återvändo” av Safin Taki

2000
1:a pris: ”Rampljus” av Alexander Karim
2:a pris: ”Dog is watching” av Johan Melin
3:e pris:
”Jon Bon Jovi, Jim och Jag” av Hans Olofsson

Bästa Klipp: ”Jag är en Guldfisk” av Mikael Emtinger
Bästa Ljud:
”Jon Bon Jovi, Jim och Jag” av Hans Olofsson
Bästa Foto:
”The Leg” av Anders Haldin
Bästa Manus:
”Dog is watching” av Johan Melin
Bästa kvinnliga skådespelare
: Saga Edman som Malicia i ”Avatar” av Jacob Norrby
Bästa manliga skådespelare: Alexander Karim som Andreas i Ramplus” av Alexander Karim

Juryns specialpris:
Fanny Danielsson priset:
1. ”Punger for president”
2. ”É dé bra såhär”
3. ”Familjen Jacobssons öden och äventyr”
4. ”Feminister, egoister, konservatister”

Lukas Modysson priset/Järringpriset:
1. ”En meningslösare film”
2. ”Robot 2000”

Lasse Dahlqvist:
1. ”The Expedition”

 

1999

Bästa film Senior:
1:a pris: ”Samtidigt en söndag” av Martin Hellborgsson
2:a pris: ”Midsommarafton ´99” av Per Lindgren och Joakim Gralén
3:e pris:
” T – Under och förundran i underjorden” av Katarina Johansson och Jonna Eriksson

Bästa film Junior:
1:a pris:
”Två idioter” av Erik Vallsten

Bästa Klipp: ”Kodnamn Nostra” av Peter P Belwon
Bästa Ljud:
”Steget” av Andreas Paleologos B
ästa Foto:
”Buddha vs Shaolin” av Kristoffer W Fagerström och Ludvig Tunel
Bästa Manus:
”Den olydige jycken” av Klas Marklund
Bästa kvinnliga skådespelare:
Emma Söderström i ”Berg och Dalar” av Daniel Wallentine
Bästa manliga skådespelare:
Robin Stegmyr i ”É hon snygg då?” av Anna Wallmark

Juryns specialpris: 1. ”Min natur” av Olof Kyrkander 2. ”Pittbull” av Kristoffer Karlsson 3. ”Kodnamn Nostra” av Peter P Belwon


1998

Bästa film Senior:
1:a pris: ”Bad Luck” av Josef Fares
2:a pris: ”Duktigt lik” av Annika Rydberg-Whittembury
3:e pris: Vardagsmat av Shahriyar Latifzadeh

Bästa Film Junior:
1:a pris: ”Skuggor i natten” av Johan Sikström och Henrik Larsson

Bästa Klipp: ”Bad Luck” av Josef Fares
Bäst Manus: ”Flipper vs Tetris” av Lars Forssberg
Bästa Ljud: ”Hermes – Friheten” av Daniel Elfström och Daniel Malmen
Bästa Foto: ”Sefanja 1.3” AV Eric Maddison
Bästa Kvinnlig skådespelare: ”Sonja & Sofia” Frida Nilsson som rollen ”Sofia”
Bästa Manliga skådespelare: ”Duktigt lik” Erik Ståhlberg som rollen ” Roger Rosengren”

Juryns Specialpris: ”Mormor anmälde mig” av Jonas Myrholm och Thomas Johansson
Fobbes Pris: ”Sudden Death” av Oscar Fries
Tv4 Pris: ”Flipper vs Tetris” av Lars Forssberg

 
1997
Bästa film Senior: 1:a pris: ”Minna 17 år” av Andja Arnebäck, Minna Nievalainen och Nanna Houlman
2:a pris: ”Semesterresan” av Jonna Eriksson, Katarina Johansson och Lisa Partby
3:e pris: ”Galileo – Spökjägaren” av Josef Fares
 
Bästa Film Junior: ”The Revenge of Egon” av Olov Burman och Erik Ahlqvist

Bästa Ljud: ”Semesterresan” av Jonna Eriksson, Katarina Johansson och Lisa Partby
Bästa Klipp: ”Semesterresan” av Jonna Eriksson, Katarina Johansson och Lisa Partby
Bästa Foto: : ”Minna 17 år” av Andja Arnebäck, Minna Nievalainen och Nanna Houlman
Bästa Manus: ”GalileoSpökjägaren” av Josef Fares
Bästa Kvinnliga Skådespelare: ”Josefin” Eva Englund
Bästa Manliga Skådespelare: ”Mardröm i svartvitt” Daniel Johansson

 
1996
Bästa film Senior: 1:a pris: ”Gangstaz n Cash” av Josef Fares
2:a pris: ”Från 100-0 – en vinterbadares vardag” av Emma Kronqvist
3:e pris: ”Skyldig” av Anonym upphovsgivare

Bästa Film Junior: ”Det händer aldrig mig” av Cilla Strindin och Robert Juel

Bästa Klipp: ”Gangstaz n Cash” av Josef Fares
Bästa Foto: ”Dr Zanoongas Experiment av Sebastian Lindblad
Bästa Manus:
”Död mans hand” av Jonas Myrholm
Bästa kvinnliga skådespelare: Cilla Strindin i filmen ”Det händer aldrig mig” av Cilla Strindin
Bästa Manliga Skådespelare: Abdisalan Ali ”Gangstaz n Cash” av Josef Fares

Juryns pris:
”Björn Runge priset
”: ”Transcendens av Per Lindgren
”Reza Parza priset”: ”Dagboken” till Linda Svensson som rollen ”Camilla”
”Lukas Modysson priset”: ”Håven” av Kalle Berlin
”Elefteria Kalogritsa priset”: ”En liten film om stolthet” av Marlene Karlsson

 

 

 

Gammalt men inte glömt
Här finner du information om tidigare festivalår. Då vår hemsida gjordes om inför Novemberfestivalen 2007 är detta år det första du kan läsa om här.

Den 14:e Novemberfestivalen
Festivalvinjett 2009:

 

Thomas AnderssonArkiv – Vinnare